Poniżej przedstawiamy kilka porad.
- PIJ DUŻO WODY – podstawą dobrego samopoczucia podczas upałów jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się picie 2-3 litrów płynów. Woda powinna być wysoko zmineralizowana. Warto pić sok pomidorowy, bowiem uzupełnia potas, który w upalne dni szybko tracimy z organizmu. Należy unikać napojów z kofeiną (np. kawa, cola) oraz alkoholu, który powoduje obniżenie ciśnienia.
- ODPOCZYWAJ W CIENIU – najsilniejsze promieniowanie słoneczne występuje w środku dnia, dlatego w miarę możliwości w godzinach od 11:00 – 15:00 pozostań w domu. Jeżeli udjemy się do pracy lub na wycieczkę, trzeba pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem. Ubranie powinno być jasne i przewiewne. Na głowie warto mieć kapelusz lub czapkę. Pamiętaj, że w czasie wysokich temperatur trzeba ograniczyć intensywną aktywność fizyczną, która może przyczynić się do przegrzania. W przypadku osób starszych i małych dzieci, lekarze zalecają spacery w godzinach popołudniowych, najlepiej koło godziny 16 lub 18:00.
- UTRZYMAJ LEKKĄ DIETĘ – w gorące dni najlepszym rozwiązaniem będą potrawy składające się z warzyw i owoców, jak lekkostrawne sałatki, które nie tylko orzeźwią, ale również nie obciążą dodatkowo organizmu, zajętego radzeniem sobie z upałem. Unikaj dań ciężkich, smażonych, tłustych i mięsnych.
- LODY DLA OCHŁODY – lody spożywane w rozsądnych ilościach i powoli nie powinny zaszkodzić. Mogą być smacznym sposobem na ochłodzenie organizmu.
- UWAŻAJ NA RÓŻNICE TEMPERATUR – w upalne dni przejście z gorącego powietrza do zimnego pomieszczenia (klimatyzowanego) może powodować szok termiczny. Należy pamiętać, aby nie spożywać lodowatych napoi (powinny mieć temperaturę pokojową), kąpieli w zimnej wodzie. Takie zachowanie może skutkować przeziębieniami, infekcjami dróg oddechowych, bólami mięśni czy nerwobólami.
- OCHŁADZAJ SWOJE MIESZKANIE – podczas gorących dni zasłaniaj okna, szczególnie te od słonecznej strony. Otwieraj je i odsuwaj żaluzje dopiero wieczorem, gdy temperatura spadnie.
W pomieszczeniach klimatyzowanych drzwi i okna powinny być zamknięte. Pomocną alternatywą mogą być elektryczne wentylatory.
- NIE ZAPOMINAJ O ZWIERZĘTACH – Zwierzęta powinny mieć zapewniony dostęp do chłodnej wody i przebywać w możliwie chłodnych pomieszczeniach.